Zachránil zámeček v Chocenicích (Plzeň). Kdyby prý věděl, jaký úřední bič ho čeká, nikdy by zámek nekoupil.

07.11.2017 10:31

Sedmdesátiletý zedník pan Václav Kule se rozhodnul opravit zámeček v obci Chocenice na Plzeňsku. Bez dotací, za vlastní peníze, pro radost. 

„To ještě bylo v pořádku. Jenže pak se pustil do oken a fasády bez řádného projednání a udělal tam dost věcí jinak, než bychom považovali za správné,“ řekl k případu památkář Pavel Domanický ze státního památkového ústavu v Plzni. Na jeho popud stavební úřad rekonstrukci zastavil. Důvod? Podle nich provádí takové stavební úpravy, díky kterým budova ztrácí historickou hodnotu. 

Co na tom sejde, že byla budova zámečku v havarijním stavu? Střechou zatékalo a hrozilo její zřícení. To potvrzuje nejen starosta obce Bohuslav Heřman, ale i Národní památkový ústav ve své zprávě z roku 2015: "Pro budoucí fyzické zachování památky je nutné urychleně přikročit ke kompletní opravě. Bez již nutných oprav hrozí destrukce některých konstrukcí, zejména krovu a nadstřešních částí komínů a vznik závažných statických poruch zdiva." 

Monitorování stavu budovy bylo ostatně jediné, co stát v zastoupení svých úředníků téměř dvě dekády dělal. Dokud se pan Kule nepustil do opravy, neudělal památkový ústav pro zachování chocenického zámečku fyzicky vůbec nic. 

Když to aktivní a činorodý člověk vidí, tak se vlastně nediví, že Vláďa Kovář tu Petrovu boudu v Krkonoších radši nejdřív zapálil, aby mu pak památkáři nechodili říkat, jak by oni POVAŽOVALI ZA SPRÁVNÉ, aby rekonstrukce probíhala.

—————

Zpět


Stav zámečku v roce 2007 a 2017

—————


Čí jednání považujete za správné vy?

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

HI-TEC - značka, která nenabízí blafy, ale kvalitní sportovní obuv, outdoorové oblečení a vybavení na trekking!