Víte co by se stalo, kdyby Svěrák natočil Tmavomodrý svět jako Nolan Dunkirk?

02.08.2017 10:50

Možná měl Jan Svěrák v roce 2001 oslovit Hanse Zimmera a zrychlit střih. 

Kdyby to nestačilo, tak ještě vypustit děj a neřešit charaktery postav. 

A byl by to producenty původně očekávaný globální blockbuster se srandovním rozpočtem 10M dolarů.

Až opadne aktuální hype a publiku dojde, že nešli na film, ale vysokorozpočtové školní cvičení. Místo toho se diváci předhání v posuzování, jak velké je potřeba plátno, jestli IMAX ano nebo ne, když to není 3D a frázemi 

"Ovšem dokázat výborně zvládnutými filmovými prostředky, aby ti záleželo na postavách, o kterých vlastně nic nevíš, dokáže jedině mistr."

"Nolan je prostě bůh a zase natočil něco "jiného" a skvělého."

nebo ti zdatnější:

"Film není o psychologii postav, není v něm dohromady prostor pro scénář nebo pro herectví. Film je o drsné realitě 6 let trvající války. O psychologii války. O všudypřítomném strachu. O anonymní smrti. Taky o anonymním osobním hrdinství a nasazení obyčejných vojáků i obyčejných lidí. O tom, že frčky mohli získat jen ti, kteří přežili. Nebo na základě toho, že někdo jiný, kdo něco viděl, přežil. Film je o tom, že v tehdejší době na frontě šlo o přežití, o nic jiného. Je o nedostatku informací a o chaosu. O tom, že lze horko těžko rozeznat přítele od nepřítele, když kolem vás vybuchuje svět."

sami sebe přesvědčují, že viděli něco výjmečného. Ano, viděli. Viděli skvělou exihibici toho, co si může filmař dovolit, když mu dáte 100 milionový rozpočet a tvůrčí svobodu.

Vedle toho se Tmavomodrý svět snažil, s desetinovým rozpočtem, o co největší autenticitu. S typicky Svěrákovskou naivitou režisér natočil válečný velkofilm aniž by měl jakékoliv zkušenosti s tak obrovskou produkcí.

Dunkerk je rozhodně skvělý filmový zážitek, který ale jednou stačí. A historie ho zařadí mezi nejvíc přeceňované filmy.

Kdyby Jan Svěrák v roce 2001 natočil svůj opus magnum jako Christopher Nolan, všichni by se mu vysmáli.

—————

Zpět


Dunkirk vs. Tmavomodrý svět

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Stavební spoření, hypotéky, úvěry nejen na bydlení, pojistění a investice Přelouč a Pardubice:

www.finpa.cz