Vít Vrba (Webnode) a jeho názor na starupy, akcelerátory a podnikatelské inkubátory z rozhovoru na Lupa.cz:

05.12.2014 11:32

Blafy.cz využívají Webnode, protože je to naprosto geniální, user friendly redakční systém pro tvorbu webových stránek nabízející skvělé služby i ve verzi zdarma.

O to víc nás potěšil názor majitele a zakladatele Webnode, Vítka Vrby, který nahlas řekl to, co si tzv. "starupista" nikdy nepřizná, protože žije ve vlastní bublině, kterou podpurují různí vykukové cílící na dotace z EU a nikoliv na reálný výsledek práce.

Webnode je také aktivní v investicích, na české startupové scéně už vstoupil do několika projektů. Jak vůbec na prostředí, které v Česku vzniklo kolem startupů, pohlížíte?

Já jsem nad tím přemýšlel a říkám si, co to vlastně česká startupová scéna je. Řeknu spíš to, co to pro mě není.

Není to pár křičících lidí na sociálních sítích, kteří si myslí, že podnikají. Ani si nemyslím, že to je 20 technologických firem, o kterých se píše v pár médiích, kde se vytvořila mikrokomunita, která chodí a plácá se po zádech.

Dokonce si ani nemyslím, že to jsou inkubátory a akcelerátory, kterých také vzniklo jen za poslední rok strašně mnoho. Když jsem o tom přemýšlel, tak není vlastně ta česká startupová scéna složená z těch malých kadeřnic, restaurací a všech možných produktů, které nyní z offlinu směřují do onlinu? Nejsou to vlastně ti hrdinové, kteří musí měnit své byznysmodely a uvažování?

O tom, co ještě je a co už není startup, se stále vedou diskuze. Když jste před více než deseti lety nastupovali do Jihomoravského inovačního centra v Brně, skloňovalo se vůbec slovo startup?

Myslím, že z té doby zřejmě budou původy vzniku tohoto slova. Od té doby se z něho stal „buzzword“, který bych přirovnal ke slovu internetový marketing, který je také velmi často zneužíván.

Na druhé straně, když už byl Webnode stabilní s desítkami zaměstnanců, tak jsem byl v San Franciscu v jednom inkubátoru a velice mě překvapilo, že nás stále nazývali startupem, proti čemuž jsem se ohrazoval. Jenže oni tam říkali startup i Facebooku, který v té době měl už za sebou IPO (primární úpis akcií = vstup na burzu, pozn. redakce).

 

Celý rozhovor najdete zde.

—————

Zpět


A co vy? Už máte svůj start-up?

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Stavební spoření, hypotéky, úvěry nejen na bydlení, pojistění a investice Přelouč a Pardubice:

www.finpa.cz