"Spravedlivé daně" dle ČSSD aneb OTEVŘENÝ DOPIS BOHUSLAVU SOBOTKOVI

27.02.2017 21:07

Milý Bohoušku,

promiň, že ti tykám, můžeš mi když tak taky tykat. Tykání utužuje kolektiv a musíme přece všichni táhnout za jeden provaz, že jo. Přiznám se, že jsem tak dlouhý a ještě k tomu otevřený dopis nikdy nikomu nenapsal, natož politikovi, takže si toho koukej vážit. Jo a taky nejsem placen Kalouskem nebo Babišem, ani ODS, abys věděl. Ani nevím, koho budu vlastně volit. Vím zatím jen jistě, koho volit nebudu.

Koukal jsem na tvůj web www.spravedlive-dane.cz Hezky jsi to udělal, je to čtivé, přehledné a pokud bych neměl selský rozum, já bych ti za to snad i zatleskal. Krásná práce, jak říká můj kamarád Kája. Bohouši, jenže já umím trochu počítat a přemýšlet v souvislostech, tak jsem si dal tu práci a tady je má odpověď:

a/ Prohlásil jsi: „Tato daňová reforma je rozpočtově neutrální, tedy nezatíží české veřejné rozpočty. Daňová progrese je pro nás nástrojem solidarity mezi bohatšími a chudšími....." Takže Bohouši, proč to děláš, když to do rozpočtu nic nepřinese? Proč nyní, před volbami? Proč ne dříve? Není to čistý populismus a nahánění voličů, kteří jsou na tom s počítáním stejně blbě jako ty?

b/ Argumentuješ, že jsme jedna z mála zemí v EU, kde není progresivní zdanění, máš tam k tomu takovou působivou mapku. Bohoušku, ty kluku jedna, nezkoušej to na mě. Pojď, použijeme tvou super kalkulačku. Neboj se toho, počítání ještě nikoho nezabilo. Zkus si zadat do své kalkulačky hrubou mzdu 12.000 Kč a pak 100.000 Kč. To snad dokážeš. Pak se koukni na to políčko superhrubá mzda a pak na políčko čistý příjem, určitě to najdeš, máš to tam fakt přehledné. Zkus odečíst od superhrubé mzdy čistou mzdu. Výsledkem je to, co dostane stát (ČR). No a pak to číslo poděl superhrubou mzdou. Vím, že teď už jsi hodně zmatený, je to vyšší algebra. Odvahu. Dostaneš takové strašně divné číslo začínající nulou, neboj se jej vynásobit stem. To co ti vyjde, je procentuální vyjádření, kolik stát sebere ze superhrubé mzdy, tedy tzv. celkové zdanění práce. To je nejdůležitější údaj, pokud mluvíš o zdanění lidí. Tak už to máš? Nedaří se? Zkus kalkulačku půjčit někomu jinému, třeba Dolejšovi, svému potencionálnímu povolebnímu partnerovi, on ti pomůže. Už? Pokud jsme počítali oba stejně, tak zde je výsledek. Když vezmeme celkový výdaj, který dá zaměstnavatel a zaměstnanec státu, tedy celkové zdanění práce, u hrubé mzdy 12.000 Kč to dělá 36% a u hrubé mzdy 100.000 Kč to dělá 47%. A protože 47 je víc než 36, Bohouši, tak se jedná o progresivní zdanění, víš? A není to žádné malé progresivní zdanění. Vysoké příjmy jsou zdaněny o 30% více, než nízké, to je skoro o třetinu víc. Např. v Itálii je zdanění práce od 44 do 52%, nejvyšší příjmy jsou tedy zdaněny pouze o 18% více než nejnižší. (Bohoušku, doufám, že teď neděláš tu prasárnu, že odečteš 52-44 a divíš se, jak jsem dostal 18%, pokud jo, opraš matiku ze ZŠ, konkrétně trojčlenku). No a Itálie je mimochodem na 6. místě ve výši zdanění práce v EU. To je sranda, co? Tak kámo, a teď si to udělej znova (vím, že to je dřina - vem si na to raději den volna) a zkus svou super předvolební kalkulačku ještě jednou. Nyní to samé spočítej pro ty dva hrubé platy (12.000 Kč a 100.000 Kč) podle tvého nového zdanění. Doporučuji si sednout. Co ti vyšlo? Mě vyšlo zdanění práce 33% pro 12tis hrubého a 56% (!) pro 100.000 hrubého. Ufff, taky ses lekl? To by znamenalo, že stotisícový plat bys zdanil o 70% více (!!!) než dvanáctitisícový, to ale není moc sociální a spravedlivé. Přemýšlel jsi vůbec o dopadu u rodin, kde je jeden malý a jeden velký plat? A to ještě nevím, jak by ta progrese pokračovala dál nad stotisícový plat, protože to už tvá kalkulačka raději nezvládá. S tímto progresivním zdaněním by ses, Bohoušku, dostal určitě do Guinessovy knihy rekordů :-)

c/ Víš co je to, Bohoušku, Giniho koeficient? Nechci frajeřit, já to do dneška taky nevěděl, ale google mi to prozradil. Hele, nechci ti radit, ale nechceš toho parchanta googla raději před volbami vypnout? Je to strašný práskač, práskne i to, co nemá.Ten koeficient bys měl jako socdemák milovat. Říká, jaké nerovnosti v příjmech v dané zemi jsou. Když je vysoký, nerovnosti jsou vyšší a pak se hodí nějaká ta progresivní daň. A hádej, Bohoušku, jak je to u nás. Máme jednu z nejnižších nerovností v zemích OECD (před námi je jenom Norsko, Dánsko, Slovinsko, Finsko). Na to bys měl s Dolejšem otevřít šáňo, i když Dolejš by rád ty platy úplně v jedné lajně, takže nebuď smutný, když si s tebou nepřipije. Tohle je sen každého socdemáckého premiéra v Evropě a tímto by ses měl chlubit. No a teď si to zopakujeme. Pokud je tento koeficient nízký jako např. u nás, není důvod dělat jakékoliv progresivní zdanění práce, spíše naopak. A ty chceš dělat pravý opak, chápeš?

Mrkni zde: https://byznys.ihned.cz/c1-65472120-cesko-patri-k-nejvic-rov…

d/ Bohouši, často argumentuješ, že "daně jsou u nás jedny z nejnižších v Evropě". To je moc hezké, ale opět zavádějící. U platů nejsou důležité daně z příjmů, ale celkové zdanění práce. Nevím, jestli to víš, ale odvody platí jak zaměstnanec, tak i zaměstnavatel. Zeptej se Dolejše, myslím, že to bude vědět. Součet všech odvodů včetně daní se pak nazývá celkové zdanění práce. Ano, správně, to je to, co jsme počítali ve výše uvedeném bodě, jsi všímavej. Zjistili jsme spolu, že zdanění práce je u nás sakra progresivní. Tak ti dám další úkol. Kolik si myslíš, že je celkové zdanění práce jinde ve světě? V tom už ti asi Dolejš nepomůže. Zkus google. Zadej si do googlu "celkové zdanění práce". Klikni na pár odkazů. Najdeš tam docela zajímavá čísla. V rámci 34 zemí OECD máme osmé nejvyšší zdanění. Dobrý co? Vy tam v socdem máte strašně rádi příklad skandinávských sociálních států jako např. Švédsko. Tak víš, jak to tam je? Se zdaněním práce 42,5 % jsou Švédové o příčku za námi, u nás je zdanění 42,7%, což znamená, Bohoušku, že máme vyšší zdanění práce než Švédsko. A pozor, Bohouši, počítá se se zdaněním průměrných mezd pro danou zemi. Nechceš dát tuhle tabulku na ten Váš web? Asi ne, co? Takže závěr: jenom sedm zemí OECD má ještě vyšší zdanění práce než my. Ano, ty bys u těchto průměrných platů to celkové daňové zatížení nepatrně reformou snížil, ale pro zaměstnavatele (víš, to jsou ti co dávají lidem práci, nejdůležitější článek v celém systému, ve tvém případě to jsme my) by se vůbec nic nezměnilo. Vylítly by daně u vyšších příjmů, tzn. opět - více škody než užitku. 
Mrkni na tabulku OECD zde: 
https://www.finance.cz/…/443932-zdaneni-prace-v-clenskych-z…/

e/ Bohouši, už jsi slyšel, že hybnou silou každé ekonomiky jsou šikovní podnikatelé, vědci, manažeři, vedoucí pracovníci, zkrátka ti, kteří vygenerují a řídí pracovní místa pro tisíce lidí pod nimi nebo vyvíjí nové technologie? Asi ne. Nevadí, brnkni třeba na nějakou střední ekonomickou školu a chtěj k telefonu nejhoršího žáka ročníku. I on to bude vědět. Tito lidé, ač se ti to nemusí líbit, jsou odměňování daleko více, než je průměrný plat, často berou i více než ty, a to naprosto zašlouženě. Vem si takového vedoucího pracovníka (třeba šéfa výroby) s platem 80.000 Kč hrubého. Opět použij svou skvělou kalkulačku. U tohoto platu vynaloží zaměstnavatel 107.200 Kč (superhrubá mzda). Vedoucí pracovník bere čistého 57.190 Kč. Po tvé daňové reformě by mu klesl čistý příjem na 50.222 Kč, bral by o cca 7 tis. méně. Jedná se o člověka, který vede velký tým lidí ve fabrice, má stresy, chodí domů pozdě. Pro podnik je strašně důležitý. Po tvé reformě bude otrávený a bude se ptát: "Proč mám brát za to, co jsem pro to všechno obětoval a za ty stresy o 7.000 Kč méně? Proč má můj plat klesnout o 12% a mým podřízeným stoupnout?" Podnik si je vědom, jak klíčový je pro ně tento zaměstnanec. Slíbí mu dorovnání, jelikož takového člověka nemůže ztratit. Tak a teď pojď, Bohoušku, budeme uvažovat spolu. Co bys dělal jako finanční ředitel tohoto podniku? Máš nějaký balík peněz na výplaty. Ale ne, nezkoušej to na mě, opravdu ten balík nejde navýšit, podnik na to nemá. Ale fuj, Bohoušku, ani si nepůjčíme. To není deficitní rozpočet, který si tak rád dělal i v době hospodářského růstu. To je podnik, kde platí, že jedna a jedna jsou dvě. Je to pro tebe těžké, vím, nikdy jsi nepracoval, po škole rovnou do politiky. Ale pojď, to spolu dáme. Uvažuj. Špičkového vedoucího pracovníka asi budeš hledat hůře než dělníka, nemůžeš o něj přijít, ohrozil bys tím chod celého podniku. I když dnes je nouze i o dělníky, o tom žádná. Co uděláš? Plat mu proto prostě dorovnáš. Opět použij svou skvělou kalkulačku. Aby měl čistého stejně jako před tvou reformou, bude muset být superhrubá mzda 127.300 Kč, tedy o 20tis navíc. A protože máš jenom jeden balík peněz na výplaty, ubereš malinko všem ve výrobě, oni to ani na pásce nepoznaj. Takže to, co těm lidem u pásu tvá reforma jako že přidá, to jim může zase rychle zmizet. Prča co? No a to nemluvím o živnostnících, kteří si třeba mohou najít úplně jiné cesty "daňové optimalizace" a velmi bohatých lidech, kteří to tu zavřou a půjdou danit jako tenista Berdych do Monaka či jinam. Zeptej se kolegů ve Francii, jak uspěli s milionářskýma daněma. A to už má dopad na státní rozpočet, takže tu končí legrace.

Tak to je, Bohoušku, pro dnešek asi tak všechno, to počítání tě zmohlo, promiň. Nejsem na tebe ani naštvaný, že jsem nad tím strávil tolik času. Přiměl si mě podívat se na nějaká data, která jsem neznal. Přiměl si mě opět vyškrtnout další stranu, kterou nemůžu volit, však on snad někdo zbyde. Vím, že šance, že bys tento úlet aplikoval do praxe je asi stejně vysoká, jako že se Babiš a Kalousek stanou registrovanými partnery. Taky jsem čoveče koukal, že do kalkulačky nejdou dávat vyšší platy než 100.000 Kč. Když tam dám více, tak mi to pogratuluje, že vydělávám jako 1% populace. Tam je navíc ta mrška 7% solidární daň, co? Hele a nechceš to tam dát? Vždyť za tebou budou chodit tví kámoši z dozorčích rad a ptát se, jak by to bylo u nich. Stejnak si myslím, že tví kolegové z partaje, až si trošku pohrajou s tou kalkulačkou, to za plentou hodí někomu jinému :-)Neříkej, že ti to doma manželka taky nenavrhovala, každá kačka doma se počítá.

Bohouši, až zase začneš příště něco vymýšlet co se týká ekonomiky, zkus prosím tebe zajít na nějakou střední ekonomickou školu zeptat se tam pár lidí. Ono to bude pro začátek stačit. Zkus si taky občas trochu zagooglit nějaká data. Udělej to zkrátka tak, ať se za tebe nemusí stydět půlka národa včetně tvých stranických kolegů (viz. p.p.s níže).

Měj se hezky, Bohoušku, dneska jsi mě pobavil.

Kamil

p.s. I když to dělám velice nerad, prosím o sdílení tohoto příspěvku. Možná to přiměje více lidí si sednout a trošku si započítat a pouvažovat v širších souvislostech nehledě na to, kolik právě vydělávají.

U sdílení pozor na dvě věci: 
1/ Sdílejte příspěvek a ne ten odkaz na kalkulačku. 
2/ U sdíleného příspěvku zapněne funkci "sdílet veřejně" (já o ní ani nevěděl)

p.p.s. HEZKÁ PERLIČKA NA ZÁVĚR !!!

Zeptal jsem se známého, který je poslancem za ČSSD, co si o Sobotkově daňové reformě myslí. Docela mě překvapil, napsal mi toto:

"Ahoj, to je úplně jednoduché. Považuji to za Sobotkovu předvolební křeč. Poněkud zvláštní snahu nalákat voliče a zvrátit předvolební preference. Já osobně si myslím to samé co ty. Smutné je to, že tento návrh (a jiné) s námi ani náznakem dopředu nekonzultuje a dovídáme se to z TV... a pak novináři chtějí, abychom to okomentovali... jak čtu ty bláboly od kolegů, tak mám strach, že se tam zbláznila většina...k tomu ten vykoštený registr smluv... jsou to pokrytci.....naštěstí ten jeho nový daňový nápad nemá s kým po příštích volbách prosadit..."

Link na Bohouškovu superkalkulačku:
 www.spravedlive-dane.cz 

—————

Zpět


Jak se vám líbí socialistická progrese?

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Stavební spoření, hypotéky, úvěry nejen na bydlení, pojistění a investice Přelouč a Pardubice:

www.finpa.cz