Skončí prodej Automatických mlýnů jako blamáž?

03.10.2017 12:35

Dosavadní vývoj prodeje novému majiteli v čase:

2013 
Mlýny (Winternitzovy automatické mlýny Pardubice) domlely a od té doby se je majitel, společnost Goodmills, snažil prodat. Jako první je nabídnul městu za 40M, ale to si nechalo vypracovat posudek a ten stanovil hodnotu komplexu na 17M.

2016
Mlýny kupuje rodina architekta Lukáše Smetany údajně za 25M. Architekt představuje vizi, že Mlýny (s pomocí evropských dotací) do roku 2020 opraví a oživí. Za nejcennější samozřejmě považuje hlavní budovu nejblíže řeky, kterou navrhnul architekt Josef Gočár. Jejich architektura je asociací babylónské Ištařiny brány a od roku 2014 jsou národní kulturní památkou.
Následuje aktualizace termínu. Rekonstrukce začne v roce 2020 a v roce 2021 je otevře. Lukáš Smetana také prozradil, že se hodlá v blízké době do Pardubic s rodinou přestěhovat, a dokonce naprosto vážně uvažuje o tom, že bude bydlet přímo v Gočárových mlýnech.

3/2017
Majitel Automatických mlýnů Lukáš Smetana si myslí, že se architekti Automatických mlýnů bojí: „Zdá se mi, že architekti, kteří regulační plán připravují, se těch Automatických mlýnů bojí. Každému jsem při tom zadávání dal velkou volnost, ale nikdo jí nevyužil, každý si nechává odstup. Na základě toho jsme se s manželkou rozhodli oslovit pár jiných ateliérů, které dělají studii, kam by Automatické mlýny měly směřovat, a doufáme, že koncem dubna budeme mít tu studii zpracovanou a budeme chtít jednat společně s městem a se zřizovatelem regulačního plánu o nějakých úpravách.“

Když v tom...
10/2017
Pardubický kraj plánuje koupit část Automatických mlýnů. Ano, hádáte správně. Kraj, který celou dobu nejevil zájem, chce koupit právě tu Gočárem navrženou budovu Mlýnů a využít ji pro expozice Východočeské galerie, protože:
„Pro Pardubický kraj je strategické mít budovu pro Východočeskou galerii ve svém vlastnictví, aby nebyla ohrožena budoucnost této instituce a jejích sbírek ani v budoucnu,“ řekl hejtman Martin Netolický.
Pardubický kraj chce od stávajícího majitele koupit přibližně polovinu hlavní budovy Automatických mlýnů, kterou by následně bylo možné za pomoci evropských fondů přeměnit na galerii.

Záměr koupě budovy Gočárových mlýnů by měli krajští zastupitelé projednat v prosinci. IMHO bude zajímavá hlavně cena, kterou kraj nabídne a co přesně za ní dostane. Možná se ještě budeme divit.

 

—————

Zpět


Jaký dojem dělá náhlý zájem Pardubického kraje o Mlýny na Vás?

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Stavební spoření, hypotéky, úvěry nejen na bydlení, pojistění a investice Přelouč a Pardubice:

www.finpa.cz