Proč uspěl rakouský satirický online Die Tagespresse

07.08.2013 09:14

Tiskový mluvčí rakouského ministerstva zahraničních věcí Alexander Schallenberg byl nucen na konci června rozeslat domácím i zahraničním médiím následující twitterovou zprávu: „Po opakovaných dotazech zahraničních médií: Toto je falešná zpráva – Edward Snowden není ve Vídni – tedy alespoň zatím ještě ne.“ Největší radost z ní měl jistý Fritz Jergitsch, autor článku Edward Snowden přistál ve Vídni a vydavatel internetového listu Die Tagespresse.
Deník založený na konci května zásobuje čtenáře satirickými zprávami, které nevypadají na první pohled jako výmysly, ale upozorňují touto formou na nějaký problém – například kvalitu veřejné dopravy (článek s titulkem Ve vídeňském metru bude zavedena business class) nebo stav katolické církve (Papež posunul katolickou církev o centimetr do 21. století). Právě proto, že nejde jen o „nějakou legraci“, dokázal u uživatelů uspět. Za dva měsíce jich nasbíral několik tisíc a poté, co mu věnovala pozornost „velká média“ zájem prudce vzrostl.
Vydavateli je pouhých 22 let, pochází z Vídně, vystudoval ekonomii v Nizozemsku a živí se jako autor PR textů. Je fanouškem satirických online publikací The Onion (USA) a Der Postillon (Německo) a jeho hlavním cílem je, aby články v Tagespresse měly vždy nějaké spojení s realitou, aby nešlo jen o zábavu, ale skutečnou satiru, zamířenou na konkrétní jevy a události.
Což se zjevně daří – článek o Snowdenovi (do Rakouska se podle článku vydal vzhledem k pověstné lenivosti rakouských soudů) vyvolal pozornost právě proto, že z něj na první pohled nečišelo, že je to žert, pozornost jiných médií. A protože byl napsán velmi profesionálně, někteří zahraniční novináři si nebyli jistí, zda na celé záležitosti přece jen něco není – začali se proto dotazovat na ministerstvu zahraničí. Ostatně jen o týden později přistál ve Vídni bolivijský prezident Evo Morales – a úřady měly obavu, že na palubě jeho letadla je právě Snowden.

Zdroj: https://www.mediar.cz/proc-uspel-rakousky-satiricky-online-die-tagespresse/

—————

Zpět


Stavební spoření, hypotéky, úvěry nejen na bydlení, pojistění a investice Přelouč a Pardubice:

www.finpa.cz