Miloš Zeman a zahraniční investoři - úspěch nebo hromada samolibých keců?

31.03.2016 10:42

Pamatujete si památný "bonmot" tehdejšího premiéra Miloše Zemana "přeji si více Philipsů a 

méně Regecových"na adresu kadeřnice Markéty Regecové, která se odmítla v roce 2001 podvolit svévůli státu a neprodala pozemek pro stavbu továrny na výrobu televizí společnosti Philips?

Ve světle aktuálního příchodu investic z Číny stojí některé Zemanovy budovatelské činy za připomenutí.

Miloš Zeman se chce do historie zapsat jako vůdce lidu a budovatel. A tomu podřizuje vše. Nejen rétoriku, ale i činy. Jenže v praxi jeho přání naráží na realitu.

Továrna Philips v Hranicích na Moravě skončila 7 let po svém otevření a všichni zaměstnanci téhle montovny dostali výpověď. Kompletní shrnutí kolem továrny najdete v tomhle článku. Důvodem krachu byla zastaralé technologie klasických obrazovek CRT, které z trhu vytlačily moderní LCD displeje a hlavně finanční problémy Philipsu, který se v mezičase spojil s korejskou značkou LG. Investice do změny výrobního programu to nicméně nepřineslo a montovna zkrachovala.

Dálnice D47 stavěná systémem PPP měla vyřešit chybějící dálniční spojení Ostravy se zbytkem republiky bez nutnosti státní investice. Dálnici by postavilo izraelské konsorcium za vlastní peníze a násedně jej po dobu 30ti let provozovat a stát měl platit pouze pronájem. Celý projekt skončil podezřením z korupce, ostudou a stát musel zaplatit pokutu ve výši 600 milionů za zmařenou investici.

Pokud se v téhle optice podíváme na aktuální Zemanovy postoje a prohlášení k čínským investicícm v ČR, pak je obezřetnost na místě. Tady nejde o demokracii v Číně nebo lidská práva v Tibetu. Ve skutečnosti jde o to, že Zemana vůbec nezajímá kdo a co tady postaví nebo koupí. Jemu stačí příslib výstavby kanálu Dunaj-Odra-Labe a pocit neomezeného vládce. Tedy onen Šloufův "chleba se sádlem." 

Kdo a jak zde bude provádět akvizice a investice už si musíme pohlídat sami, potažmo zodpovědné orgány, státní úřady a vláda, potažmo soudy. Tedy výkonná moc. A to je důležitější, než jakou vlajku kdo vyvěšuje. 

Je třeba sledovat skutečné činy, nikoliv symboly a zástupná témata!

 

—————

Zpět


Budí u vás jména jako Tvrdík, J&T a CEFC důvěru?

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Stavební spoření, hypotéky, úvěry nejen na bydlení, pojistění a investice Přelouč a Pardubice:

www.finpa.cz