Liberál vs. progresivista: Kdy se ze svobody stane plíživá totalita?

14.11.2016 14:52

Reklamní expert Martin Jaroš pojmenoval, ve svém příspěvku na Facebooku, který připojil pod status Petra Kamberského, a velmi přesně definoval liberalismus a jeho rozdíl oproti progresivismu:

"Jde o definici liberalismu. Např. já se považuji za liberála v otázkách ekonomických i politických. Tj. každému přeju co nejvyšší míru osobní svobody. 

Stát ať občana otravuje tak málo, jak jen může - omezí se především na bezpečnost, ochranu svobod a budování kvalitního infrastrukturního a právního prostředí. Ale jinak nezakazuje. 

Chceš brát marihuanu? Ber. Chceš si vzít svou lásku stejného pohlaví? Vezmi si ji. Chceš nosit na hlavě, co tě napadne? Nos. A samozřejmě ekonomické svobody. 

Ale při tom všem nechci, aby mi nějaká skupina chytráků začala předepisovat, že mám jezdit na kole, že mám dělat tohle a nedělat tohle. To už by mi bylo protivné. 

Problém je, že pro mnoho fanatických stoupenců sociálního inženýrství přerůstá liberalismus v progresivismus - tj. "my těm blbečkům řekneme, jak mají správně (zeleně, atd.) žít - my víme lépe, co je pro ně dobré". A když budou mít jiné (zaostalejší, konzervativnější) názory, tak jim řekneme, že jsou blbci a burani. To lidi samozřejmě naštve. A neberu to ani já. 

Protože k opravdovému liberalismu patří, že nechám svobodně zaznít i názory, které mi nejdou pod vousy. To abyste teď u některých "liberálů" pohledal. Ale to proto, že to už nejsou liberálové, ale progresivisti."

—————

Zpět


Kde se vidíte vy? Chcete svobodu nebo totalitu?

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Stavební spoření, hypotéky, úvěry nejen na bydlení, pojistění a investice Přelouč a Pardubice:

www.finpa.cz