Liberál vs. progresivista: Kdy se ze svobody stane plíživá totalita?

14.11.2016 14:52

Reklamní expert Martin Jaroš pojmenoval, ve svém příspěvku na Facebooku, který připojil pod status Petra Kamberského, a velmi přesně definoval liberalismus a jeho rozdíl oproti progresivismu:

"Jde o definici liberalismu. Např. já se považuji za liberála v otázkách ekonomických i politických. Tj. každému přeju co nejvyšší míru osobní svobody. 

Stát ať občana otravuje tak málo, jak jen může - omezí se především na bezpečnost, ochranu svobod a budování kvalitního infrastrukturního a právního prostředí. Ale jinak nezakazuje. 

Chceš brát marihuanu? Ber. Chceš si vzít svou lásku stejného pohlaví? Vezmi si ji. Chceš nosit na hlavě, co tě napadne? Nos. A samozřejmě ekonomické svobody. 

Ale při tom všem nechci, aby mi nějaká skupina chytráků začala předepisovat, že mám jezdit na kole, že mám dělat tohle a nedělat tohle. To už by mi bylo protivné. 

Problém je, že pro mnoho fanatických stoupenců sociálního inženýrství přerůstá liberalismus v progresivismus - tj. "my těm blbečkům řekneme, jak mají správně (zeleně, atd.) žít - my víme lépe, co je pro ně dobré". A když budou mít jiné (zaostalejší, konzervativnější) názory, tak jim řekneme, že jsou blbci a burani. To lidi samozřejmě naštve. A neberu to ani já. 

Protože k opravdovému liberalismu patří, že nechám svobodně zaznít i názory, které mi nejdou pod vousy. To abyste teď u některých "liberálů" pohledal. Ale to proto, že to už nejsou liberálové, ale progresivisti."

—————

Zpět


Kde se vidíte vy? Chcete svobodu nebo totalitu?

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Hypotéky, úvěry, pojistění a investice:

https://www.generaliceska.cz/poradce-jiri-sobotka-2