iDnes.cz: České zouvání. Část naší kultury, trapný přežitek, nebo Baťova pomsta?

08.04.2013 09:37

Češi se doma, a někteří i v práci, přezouvají a často k tomu pobízí i návštěvy. Komu je zima, může se obout do nabídnutých pantoflí. Případně zůstane bos nebo v ponožkách. Obhajobou tohoto zvyku je především hygiena. Nezout se, to se odváží málokdo.
Hospodyňky nechtějí, aby jim po vydrhnuté podlaze někdo chodil v botách, kterými prošel po poplivaných a jinak zaneřáděných českých chodnících. Nikdo nechce tomu druhému tzv. "našlapat" a také kamínky v podrážce poškrábat novou plovoučku.
To raději přežije fakt, že má v ponožce díru. Horší je to s odérem, který se po zutí z některých line. Časté to bývá především u řemeslníků. Dalším důvodem je hraní dětí na zemi. Málokterý rodič chce, aby jeho potomek nahradil mop a svým oblečením vytřel pošlapaný kvartýr. A v neposlední řadě si nohy od bot příjemně odpočinou.
Jedinou změnou je nechávání bot na rohožce před dveřmi. Dříve, když šel člověk po schodech, přesně věděl, kdo má jak početnou návštěvu. Pak se na boty zaměřili různí nenechavci, a tak je bezpečnější dávat boty dovnitř.

Zdroj: https://bydleni.idnes.cz/prezouvani-cxc-/dum_osobnosti.aspx?c=A130402_145035_dum_osobnosti_web

—————

Zpět


Stavební spoření, hypotéky, úvěry nejen na bydlení, pojistění a investice Přelouč a Pardubice:

www.finpa.cz