Elektronická evidence tržeb a kontrolní hlášení nic nevyřeší

11.12.2015 13:39

Když pominu velkýho bratra, kdy stát dostane všechno pěkně pod nos, tak se mi vybavilo, jak jsem se před půl rokem ptal svýho bejvalýho spolužáka z VOŠky, kterej od absolutoria už deset let pracuje pořád u stejný firmy, kde to dotáhnul až na vedoucího autoservisu, co si myslí o EET. On, že je jedině pro, že to přinese pořádek.

Jenže zrovna v jeho oboru to není pravda. Drtivá většina automechaniků (čiže jeho podřízených) co znám, si oddělá svých osm hodin v zaměstnání a odpoledne dělá doma v garáži fušky. Na černo, bez živnostenského listu a samozřejmě bez daní. Jejich zákazníkům je to jedno, protože dostanou co chtějí a mají to za zlomek ceny proti servisu. A na použitý materiál můžou dostat nákupní fakturu od dodavatele.

Tak téhle šedé zóně se dopady a povinnosti EET i kontrolního hlášení vyhnou, protože je mimo systém.

Vedle toho malej autoservis, kde se jede přes účetnictví, tohle všechno zdaní (DPH, daň z příjmů, zdravotní a sociální pojištění). A k tomu mu ještě přibude administrativa.

A co se stane? Majitel malýho servisu řekne, že se na to může vysrat, nechá se zaměstnat a bude dál fungovat na černo, takže vstoupí do šedý zóny.

Stát vybere míň a objem černých peněz se zvětší.

Takže lidi, co chtěj věci dělat v rámci systému pokud možno legálně, dostanou přes ruce a ti co v systému ze svých kšeftíků nikdy neodvedli ani korunu si dál pojedou ve stejným režimu.

A pak tady je samozřejmě ten velkej bratr, kdy ministerstvo financí dostane všechny informace o pohybu peněz, komoditách a ziscích pěkně seřazený ve excelový tabulce a to by v tom byl čert, aby se z toho nedalo něco vykřesat.

Jako chápu toho spolužáka, protože ho znám a je to hodnej táta od dvou desetiletých dětí, že tohle nechce slyšet, protože se sám nikdy na vlastní nohy nepostavil a ani nemá tu potřebu a je spokojenej.

Ale nechápu, proč by měli dostat nakládačku lidi s vlastními nápady, chutí dělat a ochotou podstoupit riziko, že to taky nemusí vyjít. Teda chápu, protože i stát jde řídit jako firmu a tam je potřeba mít pod palcem všechny procesy.

Fakt v tom vidím obrovskej problém, protože bude stačit jedna sezóna a Agrofert může směle rozjet stovky dalších divizí v oborech, kam si zatím pro nedostatek know-how netroufal.

O EET se toho času hlasuje, kontrolní hlášení startuje od 1. ledna 2016.

Teď jdu blejt a budu doufat, že se z toho neposerem.

—————

Zpět


Fandíte snaze dusit podnikatele nebo jste proti? A proč?

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Stavební spoření, hypotéky, úvěry nejen na bydlení, pojistění a investice Přelouč a Pardubice:

www.finpa.cz