DobroDRUH Adam Lelek. Natočil a prodal ČT cestopis nebo freakshow? (recenze)

14.03.2015 08:34

Už jste viděli nový cestopisný seriál samozvaného "dobrodruha" Adama Lelka, který za vaše koncesionářské poplatky koupil a vysílá Česká televize? Pokud ne, zkuste hned druhý díl. Tím prvním se netřeba zdržovat. Ten je úplně bez obsahu. Právě druhý díl ale ukazuje, proč byl první díl tak špatný. Jediný protagonista a "režisér" seriálu se v něm odhaluje se vším všudy.

Produkce a Česká televize

Cestopisy na Českou televizi patří. ČT je vždy vysílala a její diváci (plátci koncesionářských poplatků) je tam rádi sledovali. Hlavně v 90. letech, kdy byl hlad úplně po všem. S nástupem komernční konkurence nicméně jakoby na Kavčích Horách ztratili na celou jednu dekádu odvahu.  Až nyní se ČT začala znovu hledat a opatrně vystrkuje růžky. 

Své by o tom mohl vyprávět (a s oblibou vypráví) Dan Přibáň, kterému původně nedokázal nikdo zodpovědný říct, zda v jakém rozsahu od něj Česká televize koupí materiál natočený v Jižní Americe. Nakonec z toho byl veleúspěšný seriál Trabantem Jižné Amerikou a tak se připosraní producenti z ČT rozhodli, že když teď ty cestopisy natočené jeich protagonisty vlastně "zadarmo" tak táhnou, bude dobré nějaké koupit a nasadit do vysílání. Výsledkem interní "strategie" je pro diváka aktuálně právě pseudocestoipis DobroDRUH.

Kdo je Adam Lelek?

Samozvaný dobrodruh Adam Lelek pochází z Náchoda a byť to tak nevypadá, cestování ho už několik let živí. Mezi jeho zdroj obživy patří cestovatelské přednášky na základních školách, kde dětem vypráví svoje příhody z cest. Jak asi taková přednáška může vypadat dokládá právě seriál DobroDRUH. Školáci, kteří byly s rodiči nejdál na Jadranu, samozřejmě jeho prezentaci "exotiky" sežerou se vším všudy. Jak je vnímá učitelský sbor je druhá otázka, nicméně přednáška je zaplacená, obsah hodiny zeměpisu vyřešen, takže who cares?

Adam Lelek jednoduše našel díru na trhu a na tom principielně není nic špatného. Se seriálem ale šlápnul do vlastního hovna. Protože v něm svoje cesty prezentuje v plné nahotě.

DobroDRUH - 2. díl - Papua

Obsah druhého dílu, který má ukázat Lelkovu cestu mezi kanibaly z kmene Korowai se nechtěně stává tragickou parodií a jednoznačnou freakshow. Jak vtipně poznamenává jeden k komentátorů v diskuzi pod videem na webu České televize, Adam Lelek se ukazuje jako "Láďa Hruška cestování." A evidentně mu to nevadí, když je pod seriálem podepsán jako jeho režisér.

Pokud první díl charakterizuje slovo "nuda", pak tady je to "tragédie".

Epizoda odhaluje Lelkovu narcistní zálibu ve vyprázdněné sebeprezentaci. Inu, kde nic není, ani smrt nebere. O co mu jde patrně nejvíc, je vypadat děsně cool a nad věcí. Místo toho ale vypadá jako debil, který především úplně mimo. Ve své parodii na cestopis se nestydí částečně odhalit pozadí svého cestování, tedy domorodce, kteří mu poskytují veškeré zázemí a současně slouží jako nosiči pro jeho zavazadla. Lelek si džunglí vykračuje jenom jenom s batůžkem a důležitě ho přitom snímá kamera, jejímž prostřednictvím "dobrodruh" v converskách neustále upozorňuje diváka na nebezpečí a námahu, které podstupuje.

Vrchol epizody pak přichází ve dvacáté minutě, kdy si Lelek, již zřejmě dostatečně otrávený sám sebou, způsobí zranění, které si diagnostikuje jako naražená žebra a propíchnutou plíci. OMFG!!! Kdo neviděl, ten neuvěří.

Zodpovědnost korporace

V České televizi by se měl někdo zodpovědný, pokud se tam taková osoba vůbec vyskytuje, chytit za rypák a nahlas pojmenovat evidentní průser a říct, že tenhle cestopis je mimo. Podobné dílo by šlo natočit během nedělní vycházky v Šárce nebo o víkendu na Mácháči

Takovéhle seriály si nemůže dovolit veřejnoprávníá instituce, placená z koncesionářských poplatků svých diváků i nediváků, vůbec vysílat. Je to výsměch nejen jim, ale i všem skutečným dobroduhům a cestovatelům.

—————

Zpět


Je to freakshow nebo jsme to prostě jenom nepochopili?

Datum: 09.05.2019

Vložil: Eda

Titulek: A co vy?

Az dokazete co pan Lelek tak pak muzete kritizovat!!! Do Chorvatska jednou za rok k mori jak jezdite se nepocita!

Odpovědět

—————

Datum: 24.11.2016

Vložil: lojza

Titulek: dobrodruh

Dobrý den, já osobně proti Adamovi nic nemám, neříkám, že je to můj idol, ale nevadí mi co dělá. Ale nevím proč tady píšete takové kritiky, obraťte si to, ve čtyřiceti jedna letech by se vám taky nechtělo tahat takovejch věcí bůh ví kam. To co natočil pro školy je přínosné pro žáky a mnoho dalších... A ten název ,,DOBROdruh" je čistá věc ČT2. A ještě ohledně cviček, heleďte, každý má svůj styl, Adam má třeba cvičky, vy třeba máte vlasy modrý do kohouta a to nikomu nevadí ale na cvičky mají všichni pifku... na ty ceny, co píšete výše: třeba u nás všichni hlídají cenu benzínu/nafty, o kolik je zlevněná plzeň... adam zas třeba hledá přijatelné ceny hotelu/hotýlku... Zamylsete se tedy prosím nejdříve nad sebou, než sem něco napíšete! A Adamovi přeji mnoho dalších cest :-)

Odpovědět

—————

Datum: 16.12.2015

Vložil: ddo

Titulek: hnup

Pratele, je to ryzi traged, mamanek a narcis. Snad se mu nic nestane, mam o nej fakt strach. :-)

Odpovědět

—————

Datum: 28.06.2015

Vložil: manka

Titulek: jsou mnohem horší výtvory

ale v současné době seriálů je to přijatelnější

Odpovědět

—————

Datum: 04.06.2015

Vložil: dury

Titulek: ..fajnovka

Když jsem tento seriál viděl poprvé, tak mě asi po prvních pěti minutách otravilo chování pana Lelka a hned bylo jasné, že hlavní účinkující nebude korespondovat s názvem pořadu. Věčne protivnej, neustále řeší ceny, kritizuje ubytování a oblejza téměř jen samé turistické destinace.. tohle je nějakej dobrodruh?? ..mno, uvidíme. Dejme mu ještě šanci, ale jestli tenhle pořad má mít trochu větší úroveň, měl by se sebou něco dělat... Jó a sehnat si aspoň režiséra, to by možná byl správny krok :D

Odpovědět

—————

Datum: 21.05.2015

Vložil: Chytač lelků

Titulek: je to blbeček

Je to hrozný ňouma, přitom je tolik zkušených cestovatelů, kteří mají co světu říct.

Odpovědět

—————

Datum: 01.05.2015

Vložil: Pavel

Titulek: Je to závist

Vy co tady kritizujete byste se měli zamyslet kde jste byli vy??Je to jen vaše bledá závist cestovatelů kteří cestují na Jadran do hotelu a na pláž !!

Odpovědět

—————

Datum: 02.05.2015

Vložil: Eda

Titulek: Re: Je to závist

ja byl ve vice nez 60 zemich a pan dobrodruh je pro me k smichu...

Odpovědět

—————

Datum: 16.05.2015

Vložil: Pia

Titulek: Re: Re: Je to závist

Je to strašná prča, jen kvůli tomu se na to dívám, prostě Šampón na výletě, co neumí řídit ani koloběžku.... Prostě nejlepší humoristický pořad ČT !

Odpovědět

—————

Datum: 04.06.2015

Vložil: dury

Titulek: Re: Je to závist

Závist?? Pár zemí jsem navštívil, ale i kdybych byl nejdál na Mácháci... Co má závist společného s velmi velmi nízkou úrovní tohoto seriálu?? ..vysvětlete prosím :)

Odpovědět

—————

Stavební spoření, hypotéky, úvěry nejen na bydlení, pojistění a investice Přelouč a Pardubice:

www.finpa.cz