Akcie Corrupt Tour a.s. - když se z recese stane podvod

19.11.2015 11:23

Korupční akcie je zatím nejdražší produkt cestovní kanceláře Corrupt Tour, která se kvůli možnosti jejich vydávání stala akciovou společností. Že jste o téhle akciovce ani akcii nikdy neslyšeli? Pak se pojďme vrátit do roku 2012, kdy to celé vyvrcholilo.

 

Samozvaná cestovní kancelář Corrupt Tour vznikla z recese. Její zakladatelé, občansky aktivní pánové Petr Šourek a Pavel Kotyza, se rozhodli udělat si legraci z tzv. kmotrů a korupčníků, kteří dlouhodobě a systematicky dojí a dojili český státní rozpočet a nabídli zájemcům z celého světa do té doby unikátní turistický zážitek a tím byly výlety po místech spojených s tunelováním evropských dotací a veřejných peněz. Potud je vše v pořádku.

 

Zlom nastal v okamžiku, kdy se z recese pokusili udělat regulérní business. To se stalo v roce 2012, kdy vznikla akciová společnost Corrupt Tour a.s., která vydala anonymní akcie. Podařilo se jim získat podporu Fondu Otakara Motejla, který si jednu z akcií koupil a zaplatil bliboardovou kampaň na podporu jejich prodeje. V tuhle chvíli už ale legrace skončila.

 

Fond Otakara Motejla, nezisková a příspěvková organizace, která si za cíl stanovila „efektivní veřejnou správu, opírající se o aktivní občanskou společnost“ tak z veřejných peněz propůjčila svoje jméno soukromému businessu. Tím ale svoje jméno dehonestovala, protože se sama ukázala jako neprosto amatérskou společnost, která pouze nefektivně rozděluje svěřené zdroje.

 

Corrupt Tour a.s. vydala listinné anonymní akcie v celkovém nominální hodnotě 1.000.000,- Kč, které nabídla naivním zájemcům za tržní cenu 3.000.000,- Kč v podobě akcie v hodnotě 3.000,- Kč a 30.000,- Kč. Kolik akcií se podařilo reálně prodat je otázkou na pány Šourka a Kotyzu, nicméně se jednalo odhadem o nižší desítky kusů v tržní hodnotě maximálně 250.000 až 500.000,- korun.

 

Následovaly ještě další, už slabší pokusy o monetizaci značky Corrupt Tour, v podobě prodeje pekařských výrobků pod názvem Prezidentské milosti či možností získat „titul“ MCA (Master of Corruption Administration). Tím celý projekt skončil.

 

Pro akcionáře pak ještě oba výtečníci uspořádali valnou hromadu „v páře“, kdy je pozvali do sauny (aby se jako neviděli), kam zřejmě ale nikdo nedorazil, protože tahle akce už neměla žádný mediální výstup. Žádné výroční zprávy ani jiné informace o osudu a hospodaření společnosti neexistují, respektive nejsou dohledatelní na jejím webu ani ve veřejných zdrojích.

 

A to je konec celého příběhu o tom, jak lze, v rámci spravedlivého boje proti korupci, kdy počáteční úmysly byly vpravdě nezištné, udělat ze sebe v očích důvěřivců podvodníka a do téhož namočit nyní již nedůvěryhodný Fond Otakara Motejla (který zde jasně ukázal, že ani on neumí s veřejnými prostředky hospodařit, repsktive snimi hospodaří jako jakákoliv státní správa – tedy neefektivně a bez ohledu na výsledek).

 

Corrupt Tour zesměšňovaní kmotři Ivo Rittig, Roman Janoušek, Petr Benda a další se můžou po zásluze smát, až se budou za břicho popadat. Protože vidět, jak občanský aktivista napálil jiné aktivní občany, si nic jiného než výsměch nezaslouží.

—————

Zpět


Znáte tuhle partu? A co si o ní myslíte?

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Stavební spoření, hypotéky, úvěry nejen na bydlení, pojistění a investice Přelouč a Pardubice:

www.finpa.cz